Zajímavá místa v okolí

Dobijte energii v srdci Posázaví 

Lidé si nejčastěji vybírají Posázaví především kvůli jeho romantické a okouzlující přírodě. Posázaví je ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku a rodiny s dětmi zde mohou nalézt široké spektrum aktivit. Územím protékající  řeka Sázava pak nabízí možnosti projížďky na kánoích, rybaření, koupání a stanování v kempech nacházejících se podél řeky.  Posázavím zároveň prochází historická a v posledních letech velmi vyhledávaná železniční trať tzv. Posázavského pacifiku, která hlavně na dolním toku Sázavy překonává kopce a skalní masivy pomocí mnoha tunelů.  Níže uvádíme několik tipů na výlety Posázavím..

Posázavská stezka – česká trempská klasika (4 km)

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. K nejatraktivnějším částem patří několikakilometrový úsek (cca 10 km) mezi Pikovicemi a Žampachem, kde je cesta místy vytesána ve skále a nabízí atraktivní výhledy, třeba Raisovu nebo Klimentovu vyhlídku. Vidět je z ní i skalní útvar Pikovická jehla tyčící se nad tratí Posázavského pacifiku. Začátek stezky v Kamenném Přívoze je od nás 3,5 km.

Posázavský pacifik 

Název pochází již z 20. let 20. století, kdy se rozšířil mezi trampy navštěvující tyto lokality, a zůstal populární až dodnes.

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky. Projeďte se i vy nádhernou divočinou s rozervaným kaňonem řeky Sázavy, kde hučí peřeje a po skalnatých úbočích se vinou křivolaké stezky k dřevěným srubům. Posázavský pacifik tudy jezdí už více než sto dvacet let.
www.posazavsky-pacifik.cz

Zlatá řeka Sázava 

Sázavě se přezdívá zlatá řeka, protože její dno je pokryté jílem a ten barví vodu do zlatova. Přijďte si to ověřit na vlastní oči do Posázaví, které milují vodáci i turisté. Krásnou přírodu doplňuje hustá síť tras pro pěší i cyklisty a hlavně desítky památek a dalších lákavých turistických cílů.

BISPORT – vodácké centrum v Týnci nad Sázavou (5 km)

V týnecké základně vodáckého centra Bisport si můžete půjčit lodě a splout na nich jeden z nejkrásnějších úseků řeky Sázavy z Týnce nad Sázavou do Pikovic. Zpět se dostanete pohodlně vláčkem z Pikovic do Týnce. Úžasný zážitek, vřele doporučujeme. Nutno objednat loď s předstihem.
www.bisport.cz

Řeka Sázava jednoznačně patří mezi nejkrásnější řeky v České republice a to díky dvěma krásný peřejím v horní části s názvem Stvořidla a v dolní části mezi obcemi Krhanice – Pikovice.  Sázavu nevyhledávají pouze vodáci, ale i trampové, kteří jí od nepaměti říkají Zlatá řeka. Ne náhodou cestou po řece uvidíte množství trampských osad. Při sjíždění řeky na jejím horním toku dokonce objevíte Sluneční zátoku, známou z dobrodružných knížek spisovatele Jaroslava Foglara. 

Zámek Konopiště (13 km)

Zámek Konopiště najdete přibližně dva kilometry od města Benešov a jen 15 minut od naší farmy. Slávu si získal díky rakousko-uherskému arcivévodovi Františkovi Ferdinandovi d'Este, který zde sídlil i se svou rodinou. V současnosti zámek nabízí čtyři prohlídkové okruhy s umělěckými sbírkami. K odpočinku zve Růžová zahrada, skleníky s vzácnou vegetací nebo ojedinělý korkový pavilon. Návštěvníci se mohou podívat i na živého medvěda, který obývá zámecký příkop.

Z Benešova se lze na prohlídku Konopiště dopravit i turistickým ekovláčkem, který je u dětí velmi oblíbený.


V okolí zámku nezapomeňte navštívit krásnou přírodu. Začít můžete zámeckým parkem, kde vás během léta omámí nádherné růže mnoha barev v Růžové zahradě. V parku se poklidně projděte mezi vzrostlými stromy, obhlédněte cizokrajné keře. Podívejte se na hladinu rybníka u zámku Konopiště nebo do skleníků.

Vojenské technické muzeum Lešany (2 km)

Tvoří ho rozsáhlé expozice s více než 700 historickými tanky, kanóny, motocykly, obrněnými, nákladními a osobními vozidly, raketovou technikou, ženijními prostředky a logistickým materiálem, pocházejícími z období od roku 1890 do současnosti. Muzeum je přístupné zdarma.